Czym jest CMS?

CMS – system zarządzania treścią

CMS, czyli system zarządzania treścią

CMS to skrót od Content Managment System, co po przełożeniu na nasz ojczysty język daje – system zarządzania treścią.
Nazwa być może nie jest przyjazna, sugerująca coś skomplikowanego i trudnego w obsłudze, ale w większości wypadków nie będziemy mieli styczności ze skomplikowaną stroną tego tworu. Znacznie częściej będziemy się cieszyć z możliwości jakie nam daje.

Po co to komu?

Odpowiedź jest prosta – do łatwego zarządzania treścią na stronie.
Posiadając stronę internetową, często zachodzi potrzeba wprowadzeniu zmian w tekstach, dodania nowych zdjęć, dołożenia lub usunięcia zakładek w menu itp. Jeżeli twoja strona posiada takowy system, logujesz się do panelu zarządzania i wprowadzasz odpowiednie zmiany. Teksty edytujesz w podobny sposób jak w edytorze tekstowym, wybierasz zdjęcia z komputera, dodajesz zakładki… Wszystko za sprawą kilku kliknięć myszką.

Panel zarządzania może niekiedy wydawać się skomplikowany, jednak mimo wszystko jest ogromnym ułatwieniem całego procesu edycji treści. Gdyby nie CMS z panelem zarządzania wszystko wyglądałoby zupełnie inaczej. Każda drobna zmiana wymagałaby edycji kodu strony. Wrzucanie zdjęć byłoby udręką, gdyż trzeba by to robić za pomocą specjalnego programu, który łączy się z serwerem, a dodanie nowej zakładki przyprawiałoby o ból głowy. Oczywiście nie stanowiłoby to wyzwania dla informatyka, ale nie każdy posiadacz strony nim jest, czy też ma ochotę na zatrudnienie go do tak błahej rzeczy jak dodanie nowego artykułu, czy poprawienie kilku literówek.

Rodzaje CMS’ów

Systemów zarządzania treścią jest bardzo dużo. Wynika to z ich użyteczności. Najczęściej korzysta się z gotowych rozwiązań, jednak zdarzają się sytuacje, w których najlepszym rozwiązaniem jest napisanie własnego systemu od nowa, który uwzględni nietypowe potrzeby naszej strony.

WordPress

Najpopularniejszym obecnie CMS’em jest WordPress. Zdecydowana większość stron w sieci korzysta z tego rozwiązania. Jest to idealny system dla średnio skomplikowanych stron. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby stanowił on rdzeń portalu internetowego, jednak do takich zastosowań znajdziemy lepsze rozwiązania.
Główną zaletą WordPressa jest prostota obsługi, liczna społeczność, która pomoże nam w rozwiązywaniu napotkanych problemów, oraz liczni deweloperzy piszący darmowe wtyczki i szablony pod tą platformę. Nic dziwnego, że popularność WordPressa nie ma sobie równych.

Joomla

Oprócz WordPressa, warto jeszcze wspomnieć o systemie Joomla. Ma on podobne możliwości, jednak jest mniej intuicyjny, oraz wspierająca go społeczność jest mniej liczna. Co ciekawe, przez długi czas Joomla dominowała na rynku. Jej przewaga nad WordPressem była miażdżąca. Głównie dlatego, że WordPress zaczynał jako platforma do tworzenia blogów i nie oferował zbyt wielu funkcji w początkowej fazie swojego istnienia.

Drupal

Kolejnym popularnym graczem jest Drupal. Jednak ten CMS jest nastawiony głównie na dewelopera. Znacząco ułatwia pracę, jednak wymaga umiejętności programistycznych do obsługi. Oczywiście deweloper może napisać w nim odpowiednie moduły, umożliwiające łatwą edycję treści klientowi. Mimo że jest to najbardziej skomplikowany CMS, z pośród tutaj wymienionych, ma jedną zasadniczą przewagę. Pozwala tworzyć dowolnie skomplikowane strony internetowe, bez konieczności obchodzenia ograniczeń stawianych w innych systemach – ich po prostu nie ma. Można to porównać do różnicy między automatyczna i manualną skrzynią biegów. Automatem jeździ się wygodniej, ale ręczna skrzynia daje większą kontrolę nad autem i w odpowiednich rękach przekłada się na lepsze wyniki na torze.

Zmora deweloperów

CMS ładnie wygląda od strony użytkownika, który edytuje treści. Jednak aby tak było, najpierw ktoś musi to wszystko zaprogramować. Jest to dużym wyzwaniem, ale nie ze względu na funkcje które musi spełniać CMS. Najbardziej problematyczny jest interfejs użytkownika.

Przykładowo zapisanie tekstu który wprowadza użytkownik, to kilka linijek kodu – nic skomplikowanego. Jednak stworzenie interfejsu, który będzie wyglądał jak edytor tekstu z możliwością zmiany czcionek, kolorów itp. to już co innego. Kod generujący taki interfejs składa się z linijek liczonych w setkach – duża różnica względem kilku linijek wykonujących najważniejszą część, czyli zapis danych.

Właśnie dlatego, często korzysta się z gotowych rozwiązań. Dzięki temu możemy cieszyć się stroną z systemem edycji treści, w rozsądnej cenie. Gdybyśmy chcieli sprawić sobie system napisany od początku, koszty byłyby dużo wyższe.

Wady systemu CMS

Wszystko ładnie i pięknie wygląda, ale jak zapewne się domyślasz, są też wady stosowania systemów zarządzania treścią.

Szybkość działania

Najistotniejszą wadą jest szybkość działania. Jeżeli mamy stronę, która nie posiada CMS’a, jej wyświetlenie jest błyskawiczne. Po prostu w przeglądarce użytkownika pokazuje się treść i na tym kończy się wyświetlanie. Sprawa wygląda inaczej w przypadku z systemem do zarządzania z treścią. Serwer na którym leży strona, musi najpierw wygenerować treść. Czyli wydobyć ją z bazy danych i odpowiednio przygotować. Dopiero wtedy trafia ona do przeglądarki użytkownika. Taki bieg wydarzań trwa dłużej. Na szczęście nie są to znaczące różnice – użytkownik raczej nie zauważy dłuższego czasu oczekiwania na stronę. Jednak wyszukiwarka Google zwraca uwagę na czas oczekiwania na stronę i uzależnia od niego pozycję naszej strony w wynikach wyszukiwania. Oprócz tego strony z dużą liczbą odwiedzin, stanowią dużo większe obciążenie dla serwera ze względu na CMS. Tym samym koszty hostingu są wyższe w takim wypadku.

Bezpieczeństwo

Kolejną wadą jest bezpieczeństwo. Ponieważ istnieje panel administracyjny, za pomocą którego można zmienić wszystko na stronie, istnieje też możliwość włamania się do tego panelu przez osoby niepożądane. W takiej sytuacji może dojść do całkowitej utraty kontroli nad stroną. Do włamania może dojść nie tylko poprzez złamanie zabezpieczeń, które bronią dostępu do panelu. Częstym przypadkiem jest podanie hasła niewłaściwej osobie.

Nie taki diabeł straszny

Na szczęście są sposoby na poradzenie sobie z szybkością działania i bezpieczeństwem. Odpowiednio zastosowany i zoptymalizowany CMS działa błyskawicznie i nie stanowi problemu podczas wyświetlania treści dla użytkowników. Z kolei odpowiednia implementacja dostępnych zabezpieczeń, praktycznie eliminuje ryzyko włamania na stronę.

Jednak należy zdawać sobie sprawę, że nieważne jak dobrze zoptymalizowany jest CMS, strona bez niego zawsze załaduje się szybciej. Podobnie z zabezpieczeniami – najbezpieczniejszą opcją jest brak panelu administracyjnego, gdyż zawsze istnieje ryzyko, że ktoś wykradnie twój login i hasło.

Kiedy stosować CMS?

W większość wypadków warto stosować system zarządzania treścią. Jest to po prostu wygodniejsze. Jednak, jeżeli potrzebujesz prostej strony, na której treść nie będzie się zmieniać – możesz rozważyć rezygnację z CMS’a. Zwłaszcza w sytuacji, jeżeli kod strony nie jest dla ciebie niczym strasznym, albo znasz kogoś kto może ci pomóc we wprowadzeniu zmian. Zyskasz wtedy na szybkości działania oraz będziesz mógł spać spokojniej, gdyż nikt nie przejmie kontroli nad Twoją stroną.